Loading

چند لحظه ...
کتاب تاریخ هنر

کتاب تاریخ هنر

نسخه الکترونیک کتاب تاریخ هنر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب تاریخ هنر

کتاب «تاریخ هنر» اثر «دینا آرنولد» است؛ کتابی کوچک و جمع‌وجور که با حساسیت و دقت فراوانی نوشته شده تا بتواند در صد و چند صفحه، مهم‌ترین اطلاعات درباره‌ی تاریخ هنر را در اختیار مخاطب بگذارد. این کتاب با ترجمه‌ی «رحیم قاسمیان» در سال 89 در نشر سینا منتشر شده است.

درباره کتاب تاریخ هنر

کتاب تاریخ هنر درواقع دیباچه‌ای بر مسائل و مباحثی است که روی هم رفته شاخه‌ی تاریخ هنر را می‌سازند. مباحث این کتاب از دل‌مشغولی‌های اصلی هنر برآمده‌اند که ارزش‌گذاری، دسته‌بندی، تفسیر، توصیف و تفکر درباره‌ی آثار هنری را شامل می‌شود. شیوه‌های رویکرد تاریخ هنر به این مباحث، در طی تاریخ تغییر و تحول پیدا کرده است. این تغییر در رویکردها نسبت به پارامترهای تاریخ هنر و این که چگونه این تواریخ می‌توانند موضوعات هنری را مورد کنکاش قرار دهند، پرسش‌هایی را در مورد نحوه‌ی عرضه‌ی تاریخ هنر در کلمات و محدودیت‌های زبان نوشتاری و گفتاری برای انجام این کار را طرح کرده است. این کتاب مختصر و کوچک، وسیع‌ترین طیف ممکن از هنر را که انتظار داریم در گالری‌ها و موزه‌ها ببینیم پوشش می‌دهد. رویکرد نویسنده در نوشتن این کتاب به گونه‌ای انتخاب شده که مباحث مطرح شده و تصاویر انتخاب شده، جذاب‌ و آموزنده باشند.

کتاب‌های سنتی تاریخ هنر بر دوره‌ها و سبک‌ها تاکید دارند و بر تولید فرآورده‌های هنری غربی تمرکز می‌کنند و همین امر می‌تواند رویکردهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد و اجازه ندهد که مثلا آثار هنری را بر اساس موضوع، یا بر اساس میزان تاثیرپذیری از فرهنگ‌های غیرغربی، دسته‌بندی و تحلیل کنیم. این کتاب با این هدف نوشته شده تا چنین شیوه‌های سنتیِ نگرش به هنر و نوشتن درباره‌ی آن را مورد چالش قرار دهد. بنابراین نویسنده سعی کرده نمونه‌هایی را به عنوان مثال و نماد انتخاب کند که به لحظات تاریخی و فرهنگ‌های متفاوت تعلق دارند. با توجه به حجم اندکی که این کتاب دارد، نویسنده در انتخاب تصاویر هم سخت‌گیر بوده و تصاویری را انتخاب کرده که به موضوعات مورد بحث ارتباط دارند.

مروری بر فصل‌های کتاب تاریخ هنر

فصل اول، تاریخ هنر چیست: بررسی تمایز میان تاریخ هنر و درک و نقد هنر.

فصل دوم، نگارش تاریخ هنر: بررسی تاثیر متقابل زبان و تصویر و چگونگی نگارش کتاب‌های تاریخ هنر و تاثیر آن‌ها بر هنر و تاریخ آن.

فصل سوم، ارائه‌ی تاریخ هنر: اهمیت گالری‌ها و موزه‌ها یا به طور کلی شیوه‌های عرضه‌ی تاریخ هنر.

فصل چهارم، تفکر در مورد تاریخ هنر: بررسی رابطه‌ی پیچیده‌ی هنر و تفکر و تاثیر مکاتب مختلف فلسفی و نظریات روان‌کاوی بر شیوه‌های تفکر ما درباره‌ی تاریخ هنر.

فصل پنجم، خوانشِ هنر: بررسی معنا در هنر به ویژه به کیفیت و انواع بازنمایی و کاربرد شمایل‌انگاری یا نمادگرایی در آثار هنری در طول تاریخ.

فصل ششم، نگریستن به آثار هنری: نقش رسانه‌ها و تکنیک‌های مختلف در آفرینش آثار هنری.

در بخشی از کتاب تاریخ هنر می‌خوانیم

وقتی به نقاشی یا مجسمه‌ای می‌نگریم، معمولا این پرسش‌ها را مطرح می‌کنیم: چه کسی خالق آن است؟ موضوع اثر چیست؟ چه سالی خلق شده؟ این‌ها پرسش‌هایی کاملا موجه و معقول است که معمولا انتظار می‌رود مطرح شود و به همین خاطر، دست اندر کاران در زیر تصاویری که در کتاب‌ها به چاپ می‌رسند یا اطلاعاتی که کنار اثر مورد نظر در گالری‌ها یا موزه‌ها نوشته می‌شوند، به آن‌ها پاسخ می‌دهند. برای بسیاری از ما مخاطبان، همین پاسخ‌ها کفایت می‌کند. کنجکاوی ما در مورد خالق، موضوع و زمان آن اثر هنری ارضاء شده و می‌توانیم وارد مرحله درک اثر هنری یا صرفاً لذت بردن از نگریستن به آن شویم. آن دسته از ما که در ضمن به چگونگی خلق اثر علاقه داریم، کسب اطلاعاتی در مورد تکنیک می‌تواند به ما کمک کند تا میزان مهارت هنرمند را بیشتر و بهتر درک کنیم. نکته مهم در مورد این نوع درک هنری آن است که هیچ گونه اطلاعاتی در مورد تاریخ هنر نیاز ندارد. تاریخ هر اثر منفرد هنری، در درون خود آن نهفته است و آن را می‌توان در لابه‌لای پاسخ به پرسش‌های خالق، موضوع و زمان و چگونگی (آفرینش) آن اثر پیدا کرد. اینها از آن دسته جزئیات هستند که معمولاً در کاتالوگ موزه‌ها و گالری‌ها یا کاتالوگ‌هایی که برای فروش آثار هنری تهیه می‌شوند مندرج‌اند و در آن‌ها احتمالاً اطلاعات در مورد سفارش‌دهنده و خریدار اصلی و اولیه اثر می‌تواند پاسخگوی پرسش «چرا» باشد. مراکز حراج آثار هنری، موزه‌ها و گالری‌ها در ضمن برای منشا آثار هم ارزش و اعتبار خاصی قائل هستند و می‌خواهند بدانند که چه شخصی یا اشخاص مالک آن بوده‌اند و اثر مورد نظر در چه مجموعه‌ای نگهداری می‌شده است. این کار در ضمن به تضمین اصالت اثر که ساخته و پرداخته هنرمندی خاص است، کمک می‌کند.

مشخصات کتاب تاریخ هنر

نظرات کاربران درباره کتاب تاریخ هنر

این کتاب بر آن است تا چنین شیوه‌های سنتی نگرش به هنر و نوشتن دربارۀ آن را مورد چالش قرار دهد... (و) به قصد جلب توجه عامه مردم، کسانی که اهل موزه رفتن هستند، دانش‌آموزان باهوش دبیرستان‌ها و دانشجویان سال‌های اول و دوم دانشگاه که دروسی چون تاریخ هنر، باستان‌شناسی و مطالعات فرهنگی را برمی‌گزینند، نوشته شده است. "از متن"
در ۴ سال پیش توسط P D ( | )
کاش یکم نمونش بیشتر بود تا بهتر بتونیم انتخاب کنیم
در ۱ سال پیش توسط آنیتا رضایی ( | )
کتاب خوبیه اما اونی که مورد نظر من بود،نبود من دنبال کتابی بودم که انواع هنر رو ریشه یابی کنه و کمی هم دربارش توضیح بده.
در ۲ سال پیش توسط سینا صادقی ( | )
کتابی متوسط رو به بالا برای خوانش کمی تفصیلی تاریخ هنر
در ۲ سال پیش توسط حسین طاهری ( | )
مثل هنر رنسانس این کتاب هم خیلی خلاصه هست. به درد آشنایی اولیه با موضوع تاریخ هنر میخوره.
در ۴ سال پیش توسط b.s...323 ( | )